Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 3-1: Έκανε άλμα για Champions League με ανατροπή

4 days ago 1
PREMIER LEAGUE

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 21.04.2024 | 19:04

Ο Όλι Γουότκινς πανηγυρίζει γκολ της Άστον Βίλα σε ματς κόντρα στην Φούλαμ Ο Όλι Γουότκινς πανηγυρίζει γκολ της Άστον Βίλα σε ματς κόντρα στην Φούλαμ @2024 ALASTAIR GRANT/AP IMAGES

Η Άστον Βίλα βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Μπόρνμουθ όμως πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή και έφτασε σε ένα πειστικό 3-1 που την εδραίωσε στην 4η θέση, στο +6 με δύο παιχνίδια περισσότερα από την Τότεναμ.

Τα ύψη δεν ζαλίζουν την φετινή Άστον Βίλα. Λίγες ημέρες μετά από την πρόκρισή της (στα πέναλτι) στα ημιτελικά του Conference League εις βάρος της Λιλ, που την έφερε απέναντι στον Ολυμπιακό για μία θέση στον τελικό της "OPAP Arena", η ομάδα του Ουνάι Έμερι επέστρεψε στην αγγλική πραγματικότητα και δεν έδειξε την παραμικρή διάθεση για να... προσγειώσει τα μεγαλεπήβολα όνειρά της για Champions League.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπόρνμουθ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, δεν πανικοβλήθηκε σε καμία περίπτωση και έφερε το ματς σε ισορροπία πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, για να βρει άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και να επικρατήσει με 3-1, αφήνοντας έξι πόντους την Τότεναμ στη μάχη των δύο ομάδων για την 4η θέση.

Το ματς

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών (7) και την Μπόρνμουθ όχι μόνο να είναι αρκετά ανταγωνιστική αλλά να παίρνει το προβάδισμα στο "Βίλα Παρκ", με τον Κερκέζ να κερδίσει πέναλτι από τον Κας και τον Σολάνκε να το μετατρέπει σε γκολ στο 31ο λεπτό.

Ωστόσο, οι βίλανς βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις με υπέροχη προσπάθεια και αψεγάδιαστο τελείωμα από τον Ρότζερς, για να πάρουν τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος και να φτάσουν σε μία δίκαιη ανατροπή, με τους Ντιαμπί και Μπέιλι να γράφουν το 3-1 πριν το ματς μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να στέλνουν την ομάδα τους στο +6 από την 5η Τότεναμ.

• ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Τόρες, Ντιν, Μπέιλι (87' Κάρλος), Τίλεμανς, Μαγκίν, Ρότζερς, Ντιαμπί (90' Ντουράν), Γουότκινς
  • ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Σμιθ (46' Άαρονς), Τζαμπάρνι, Σένεσι (63' Σεμένιο), Κέλι, Κουκ, Κρίστι (76' Σκοτ), Κουατάρα (82' Ουνάλ), Κλάιφερτ (76' Μπίλινγκ), Κερκέζ, Σολάνκε

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Λούτον - Μπρέντφορντ 1-5 (90+2' Μπέρι / 24', 45+1' Γουισά, 62' Πίνοκ, 64' Λιούις-Πότερ, 86' Σάντε)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι 1-4 (52' Αμέρ / 38' Μπρουν Λάρσεν, 40' Ασινιόν, 57' Φόστερ, 71' Γκούντμουντσον)
  • Γουλβς - Άρσεναλ 0-2 (45' Τροσάρ, 90+5' Έντεγκαρντ)
  • Έβερτον - Νότιγχαμ 2-0 (29' Γκέιγ, 76' Μακνίλ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 5-2 (7' Ολίσε, 16' Έζε, 20' αυτ. Έμερσον 31' 64' Ματετά / 40' Αντόνιο, 89' αυτ. Μίτσελ)
  • Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 3-1 (45+1' Ρότζερς, 57' Ντιαμπί, 78' Μπέιλι / 31' πεν. Σολάνκε)
  • 21/04 18:30 Φούλαμ - Λίβερπουλ
  • 14/05 22:00 Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι
  • 15/05 21:45 Μπράιτον - Τσέλσι
  • 15/05 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ