Γιουβέντους - Έμπολι 1-1: Γκέλα πριν το ντέρμπι κορυφής με την Ίντερ

1 month ago 32
SERIE A

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 27.01.2024 | 21:00

Γκέλα πριν το ντέρμπι κορυφής με την Ίντερ PRINT SCREEN

Η Γιουβέντους έμεινε με 10 παίκτες από το 18ο λεπτό λόγω αποβολής του Μίλικ και αυτό της κόστισε κόντρα στην Έμπολι, με την ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι να υποχρεώνεται σε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με την Ίντερ.

Η Γιουβέντους έφτασε το απόγευμα του Σαββάτου (27/01) τα 17 διαδοχικά ματς χωρίς ήττα στην Serie A όμως δεν μπόρεσε να το χαρεί και για αυτό ευθύνεται η Έμπολι και ο... Αρκάντιους Μίλικ. Ο Πολωνός επιθετικός αποβλήθηκε με απευθείας κόκινη κάρτα στο 18ο λεπτό του αγώνα για την 22η αγωνιστική και έφερε σε μειονεκτική θέση την βέκια σινιόρα για τη συνέχεια, με την ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι να προηγείται στο 50' με τον Βλάχοβιτς αλλά να ισοφαρίζεται στο 77' από τον Μπαλντάντσι και να χάνει δύο σημαντικούς βαθμούς στη μάχη του τίτλου.

Το ματς

Η Γιουβέντους είχε ως στόχο απέναντι στην Έμπολι να πετύχει την έκτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα που θα την έφερνε στο +4 από την Ίντερ και θα εξασφάλιζε την παρουσία της στην κορυφή πριν από το Derby d'Italia, όμως λογάριαζε χωρίς τον... ξενοδόχο.

Αυτό το ρόλο έπαιξε ο Αρκάντιους Μίλικ ο οποίος έκανε ένα άσχημο τάκλιν στον Τσέρι και είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή μόλις στο 18ο λεπτό (αρχικά είχε παρατηρηθεί με κίτρινη, όμως ο άρχοντας του αγώνα είδε τη φάση στο μόνιτορ μετά από παρότρυνση του VAR και άλλαξε την απόφασή του), για να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες και να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης, αριθμητικά και μη.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Έμπολι να κυριαρχεί στα στατιστικά (3-9 σουτ, 2-3 εντός εστίας, 42%-58% κατοχή), με την "σινιόρα" να μπαίνει πάντως δυνατά στο δεύτερο μέρος και να δίνει την εντύπωση πως θα έπαιρνε το τρίποντο όταν έκανε το 1-0 ο Βλάχοβιτς στο 50ο λεπτό με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ωστόσο, το πέμπτο γκολ του Σέρβου στράικερ στα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος δεν στάθηκε αρκετό, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 70' με δεξί συρτό σουτ του Μπαλντάντσι εκτός περιοχής και να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αφήνοντας την Γιουβέντους στο +2 αλλά και με δύο ματς περισσότερα από την Ίντερ.

• ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Σάντρο, Καμπιάζο (78' Ίλινγκ-Τζούνιορ), Μακένι, Λοκατέλι, Μιρέτι (59' Γουεά), Κόστιτς (78' Γιλντίζ), Μίλικ, Βλάχοβιτς
  • ΕΜΠΟΛΙ: Καπρίλε, Ισμαΐλι, Βαλουκίεβιτς, Λουπέρτο, Κακάτσε, Ζουρκόφσκι (90' Φατσίνι), Γκράσι (56' Καντσελιέρι), Μάλεχ, Γκιάζι, Καμπιάγκι (90+4' Μάριν), Τσέρι (56' Μπαλντάντσι)