Σε άλλο πλανήτη ξανά ο Φερστάπεν, κυριάρχησε για την πολ ποζίσιον του GP Σαουδικής Αραβίας

4 months ago 14
FORMULA 1

ΠΑΝΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ 08.03.2024 | 20:14

AP Photo/Darko Bandic Red Bull driver Max Verstappen of the Netherlands waves to spectators after setting the pole position in the qualifying session ahead of the Formula One Saudi Arabian Grand Prix at the Jeddah Corniche Circuit in Jeddah, Saudi Arabia, Friday, March 8, 2024. Saudi Arabian Grand Prix will be held on Saturday, March 9, 2024. AP PHOTO/DARKO BANDIC

Με έναν εκθαμβωτικό πρώτο γύρο στην τρίτη περίοδο των δοκιμών κατάταξης στη Τζέντα, ο Μαξ Φερστάπεν κατέκτησε την πολ ποζίσιον του GP Σαουδικής Αραβίας με διαφορά 3 δεκάτων του δευτερολέπτου από τον Σαρλ Λεκλέρ της Ferrari. Μόλις 55 χιλιοστά χώρισαν τον Μονεγάσκο από τους Σέρτζιο Πέρεζ και Φερνάντο Αλόνσο στη δεύτερη σειρά.

Παρότι οι δύο πρώτες περίοδοι των δοκιμών κατάταξης του GP Σοαυδικής Αραβίας έδειξαν ότι οι Σαρλ Λεκλέρ και Φερνάντο Αλόνσο θα ήταν κοντά στον Μαξ Φερστάπεν και στη Red Bull RB20 του Ολλανδού στην τελική μάχη της πολ ποζίσιον, ο πρωταθλητής την κατέκτησε απολύτως επιβλητικά με τον πρώτο του γρήγορο γύρο στο σιρκουί της Τζέντα, ενόψει του 2ου φετινού αγώνα της Formula 1 (Σάββατο 9/03, 19:00).